انیمیشن یا پویانمایی چیست؟

3d animation

انیمیشن یا پویانمایی چیست؟ یک هنر سینمایی است که در آن تصاویر به صورت پیوسته و پشت سر هم قرار می گیرند. زمانی که این تصاویر با یک سرعت خاص اجرا می شوند این توهم را به وجود می آورند که جسم در حال حرکت است یا کارکتر زنده است.

انواع انیمیشن یا پویانمایی :

به طور کلی پویانمایی را می توان به سه دسته تقسیم کرد :

۱ –انیمیشن یک بعدی : این نوع انیمیشن را به عنوان انیمیشن های سنتی می شناسیم .این انیمیشن ها به تصاویر نقاشی شده و در اوسط سده بیستم میلادی محبوب بودند که از نمونه های آن ها می توان به هفت کوتوله سفید برفی اشاره کرد.

۲ –انیمیشن دو بعدی : در این نوع انیمیشن ها داستان و کاراکترها در فضای دو بعدی نشان داده می شوند و عمقی ندارند و گرافیک بیشتری نسبت به انیمیشن یک  بعدی دارد. مانند عکس تخت و مسطح هستند و از تصاویر وکتوری و پیکسلی در آن استفاده می شود.

۳.انیمیشن سه بعدی : انیمیشن سه بعدی که در آن دقیقا مانند دنیای سه بعدی در سه بعد یعنی طول، عرض و ارتفاع ساخته می شوند. بیشتر فیلم ها و انیمیشن های امروزی به صورت سه بعدی هستند . در انیمیشن سه بعدی به دلیل استفاده از گرافیک کامپیوتری کیفیت انیمیشن پیشرفت قابل توجهی خواهد کرد. بهترین نرم افزار برای انیمیت کارکتر سه بعدی مایا است.

مقالات مرتبط: مایکروسافت آفیس چیست؟