انواع نور پردازی در عکاسی آتلیه ای

انواع نور پردازی در عکاسی آتلیه ای

نورپردازی در عکاسی چیست؟

دغدغه هر عکاسی انتخاب نور و زاویه تابش آن برای عکس برداری است. نورپردازی از هر زاویه ای می تواند یک اثر هنری خارق العاده ایجاد کند. در این مقاله انواع نور پردزای در عکاسی آتلیه ای را به شما معرفی می کنیم. همچنین دیاگرام صحیح انواع نور پردازی نیز قرار داده شده که عکاسان و هنرمندان به درستی بتوانند پروژه هنری خود را نورپردازی کنند.

طی پروژه ی عکاسی که با مهندس فرشید خیرآبادی داشتیم، در استودیو فرشید انواع روش های نورپردازی بررسی و عکس برداری شد. تحقیقاتی حول محور انواع نورپردازی در عکاسی آتلیه ای انجام شد که در سایت مجله زنان گزارش آن را برایتان آورده ایم.

انواع نور پردازی عکاسی به همراه عکس

نورپردازی اسپلیت

نورپردازی اسپلیت split lighting یک تکنیک عکاسی است که نیمی از صورت سوژه را روشن می کند و نیمی دیگر را در سایه می گذارد. اغلب برای ایجاد پرتره های دراماتیک یا مرموز استفاده می شود.

نورپردازی Split lighting
نورپردازی Split lighting

دیاگرام صحیح نورپردازی اسپلیت در عکاسی در زیر آمده است:

نورپردازی رامبراند

نورپردازی رامبراند Rembrandt lightning یک تکنیک نورپردازی است که به نام نقاش رامبراند نامگذاری شده است. این نوع نورپردازی یک نقطه مثلثی نور در سمت سایه دار صورت ایجاد می کند. اغلب برای ایجاد پرتره های دراماتیک یا هنری استفاده می شود.

نورپردازی Rembrandt lightning
نورپردازی Rembrandt lightning

دیاگرام صحیح نورپردازی رامبراند در عکاسی در زیر آمده است:

آموزش نورپردازی در عکاسی

نورپردازی پروانه ای

نورپردازی پروانه ای Butterfly lighting یک تکنیک نورپردازی است که در آن نور کلید در بالا و پایین روی صورت سوژه قرار می گیرد. این نوع نورپردازی در آتلیه یک سایه در زیر بینی و چانه ایجاد می کند که شبیه پروانه است.. همچنین به عنوان نورپردازی برتر یا نورپردازی پر زرق و برق شناخته می شود.

نورپردازی Butterfly lighting
نورپردازی Butterfly lighting

دیاگرام صحیح نورپردازی پروانه ای در عکاسی در زیر آمده است:

نورپردازی ریم لایت

نورپردازی ریم لایت Rim light lighting تکنیکی است که نور را در اطراف لبه های سوژه قرار می دهد. منبع نور پشت سوژه و به سمت دوربین است. نورپردازی ریم لایت شکل و خطوط سوژه را برجسته می کند و اثری دراماتیک و مرموز ایجاد می کند.

نورپردازی Rim light lighting
نورپردازی Rim light lighting

دیاگرام صحیح نورپردازی ریم لایت در عکاسی در زیر آمده است:

نورپردازی سیلوئت

نورپردازی سیلوئت Silhouette lighting تکنیکی است که طرح تیره ای از یک سوژه را در مقابل پس زمینه ای روشن ایجاد می کند. منبع نور پشت سوژه است و نور کمی در جلوی سوژه وجود دارد. نورپردازی سیلوئت جلوه ای دراماتیک و رمانتیک ایجاد می کند.

نورپردزای Silhouette lighting
نورپردزای Silhouette lighting

دیاگرام صحیح نورپردازی سیلوئت در عکاسی در زیر آمده است:

تحقیق و نگارش: تحریریه مجله زنان

5/5 - (3 امتیاز)

آگهی ها

معرفی کتاب