• دیالوگ پیروزی: “من سلامتی شگفت انگیزی دارم.”
 • 8 عوارض بی اشتهایی عصبی

  8 عوارض بی اشتهایی عصبی

  بی اشتهایی می تواند از نظر پزشکی تأثیرات بزرگی بر فرد بگذارد. در اینجا خلاصه ای از عوارض پزشکی بی اشتهایی و آنچه که آن را به یکی از کشنده ترین بیماری های اطراف تبدیل می کند آورده شده است.

  8 عوارض پزشکی بی اشتهایی

  بی اشتهایی عصبی یکی از کشنده ترین بیماری های روانی است . بی اشتهایی نه تنها منجر به درد عاطفی قابل توجهی می شود، بلکه می تواند باعث مشکلات پزشکی جدی شود . این همان چیزی است که این اختلال را بسیار خطرناک و بالقوه کشنده می کند.

  بی اشتهایی چیست؟

  بی اشتهایی عصبی یک اختلال خوردن است که مشخصه آن محدودیت غذایی شدید است که باعث کاهش وزن خطرناک می شود. افراد مبتلا به بی اشتهایی به دلیل ترس فلج کننده از افزایش وزن یا چاق شدن، میزان غذای خود را محدود می کنند. گاهی اوقات افراد مبتلا به بی اشتهایی ممکن است از سایر رفتارهای نامنظم برای کاهش وزن استفاده کنند، مانند ورزش های اجباری، پاکسازی یا ملین ها .

  افراد مبتلا به بی اشتهایی علیرغم میزان کاهش وزن، این رفتارها را متوقف نمی کنند. در واقع، ممکن است حتی از مشکل بودن این رفتارها آگاه نباشند. این می تواند مانع از درمان شان شود .

  با توجه به اینکه تعداد افراد مبتلا به بی اشتهایی در 50 سال گذشته رو به افزایش بوده است، این موضوع نگران کننده است . افراد زیادی وجود دارند که ممکن است به دلیل این وضعیت در معرض خطر مرگ باشند .

  عوارض پزشکی بی اشتهایی چیست؟

  افراد مبتلا به بی اشتهایی 10 تا 12 برابر بیشتر از افراد بدون اشتها هستند. این به دلیل تأثیر این اختلال بر بدن است. بی اشتهایی در میان جامعه پزشکی بسیار خطرناک شناخته شده است. به این دلیل است که این اختلال اساساً بر هر سیستم ارگان اصلی تأثیر می گذارد و می تواند باعث مشکلات دیگری مانند فشار خون بالا شود.

  در اینجا تأثیر بی اشتهایی بر 8 سیستم اندام مختلف توضیح داده شده است :

  • سیستم قلبی عروقی

  بی اشتهایی می تواند قلب و عروق خونی را به روش های مختلف تحت تاثیر قرار دهد. یکی از رایج ترین آنها این است که افراد به طور غیر طبیعی ضربان قلب یا فشار خون پایین داشته باشند. این می تواند منجر به مشکلات پزشکی جدی، از جمله نارسایی قلبی یا مرگ ناگهانی به دلیل ضربان قلب نامنظم شود .

  • سیستم پوستی

  بی اشتهایی می تواند تاثیر زیادی بر روی پوست افراد داشته باشد. لانوگو موی ظریفی است که بدن، به ویژه صورت و پشت را می پوشاند. لانوگو زمانی ایجاد می‌شود که فردی آنقدر وزن کم کرده باشد که بدنش در تلاش است خود را در دمای ایمن نگه دارد . سایر عوارض پوستی ممکن است شامل کبودی آسان، زخم، یا عدم تحمل سرما باشد .

  • دستگاه گوارش

  کاهش وزن قابل توجه می تواند بر سیستم گوارشی افراد تأثیر منفی بگذارد . در واقع، افراد مبتلا به بی اشتهایی ممکن است با چند مشکل گوارشی دست و پنجه نرم کنند. یکی از شایع ترین نگرانی های گوارشی ناشی از رفتارهای بی اشتها، یبوست است . یبوست می تواند به دلیل نداشتن غذای کافی برای هضم یا از کند شدن روده بزرگ باشد و می تواند باعث درد و نفخ شود.

  یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی بی اشتهایی، تاخیر در تخلیه معده است. این بدان معنی است که معده شخص ممکن است روند تخلیه را کند کند. و می تواند منجر به درد شده و همچنین می تواند باعث سوراخ های روده یا مرگ شود .

  • غدد درون ریز

  سیستم غدد درون ریز هورمون ها و متابولیسم بدن را مدیریت می کند. بی اشتهایی به روش های مختلف بر سیستم غدد درون ریز تأثیر می گذارد. برای افراد با اندام زنانه، رفتارهای بی اشتهایی می تواند منجر به از دست دادن دوره قاعدگی شود که آمنوره نامیده می شود و در حدود 50 تا 75 درصد از افراد مبتلا به بی اشتهایی رخ می دهد.

  آمنوره ناشی از تغییرات هورمونی است. این می تواند بعداً منجر به مشکل در باردار شدن یا داشتن یک بارداری سالم شود .در مردان هم این تغییرات هورمونی اتفاق می افتد. هم مردان و هم زنان می‌توانند کاهش رشد، تاخیر در بلوغ، کاهش متابولیسم و تحلیل استخوان را تجربه کنند.

  برای افرادی که دوره قاعدگی را تجربه می کنند، از دست دادن آن آزار دهنده است. ولی برای مردان و سایر افرادی که قاعدگی ندارند، این علائم وجود ندارد. که می تواند منجر به طولانی تر شدن این اختلال شود و میل جنسی و تغییرات در بیضه ها را کاهش دهد.

  • سیستم هماتولوژیک

  بی اشتهایی می تواند بر روی خون افراد نیز تاثیر بگذارد! که به صورت کم خونی یا لکوپنی ظاهر می شود. این دو حالت ناشی از نداشتن گلبول های قرمز یا سفید کافی است. سایر تغییرات هماتولوژیک می توانند بر مغز استخوان تأثیر بگذارند.

  • سیستم عصبی

  کاهش وزن قابل توجه می تواند باعث کوچک شدن دائمی مغز شده و تفکر منطقی یا تمرکز را دشوار کند. شاید این تعجب آور باشد زیرا بسیاری از افراد مبتلا به بی اشتهایی در مدرسه یا محل کار برتر هستند، اما در نهایت این امر از بین می رود. در واقع، تغییرات در مغز می تواند آنقدر قابل توجه باشد که مغزی که تحت تاثیر بی اشتهایی قرار گرفته است، تفاوت چندانی با فرد مبتلا به آلزایمر ندارد!

  • استخوان ها

  بی اشتهایی می تواند بر سلامت استخوان تاثیر بگذارد. همانطور که قبلا ذکر شد، کاهش وزن شدید می تواند منجر به از دست دادن استخوان و سپس به پوکی استخوان یا کاهش قدرت آن تبدیل شود که به دلیل سطوح پایین تستوسترون است.

  • سیستم ریوی

  سیستم ریوی ریه ها را کنترل می کند. افراد مبتلا به بی اشتهایی ممکن است تنفس دشواری داشته باشند. برخی افراد حتی ممکن است دچار آمفیزم شوند. آمفیزم یک بیماری ریوی است که تنفس را دشوار می کند و قابل درمان نیست.

  گاهی اوقات یادگیری عوارض اختلال خوردن می تواند مانند یک تاکتیک ترسناک به نظر برسد. قطعاً هدف این مقاله این نیست. اثرات پزشکی مورد بحث قطعا ترسناک است، اما این مطلب برای اطلاع رسانی است.

  5/5 - (1 امتیاز)