• دیالوگ پیروزی: “من خودم را دوست دارم، قدرت ساختن آینده ام را دارم.”
 • NFT چیست و چطور از ان اف تی درآمد کسب کنم؟

  NFT چیست و چطور از ان اف تی درآمد کسب کنم؟

  این مقاله بر گرفته از جلسه و مصاحبه ای است که با «مهندس فرشیدخیرآبادی» داشتیم. مفاهیم بسیار مهمی را از ایشان درباره NFT و دارایی های دیجیتال پرسیدیم. و ایشان پاسخ سوالات ما را اینگونه دادند.

  در این مقاله به مفاهیم زیر پرداخته شده است:

  • دنیای دیجیتال چیست؟
  • ورود به دنیای دیجیتال و خلق اثر دیجیتالی
  • مالکیت دیجیتالی
  • NFT چیست؟
  • چطور از NFT درآمد کسب کنم؟
  • چطوری برای اثر هنری ام NFT بگیرم؟

  دنیای دیجیتال چیست؟

  دنیای دیجیتال به مجموعه ی اینترنت، دستگاه های دیجیتالی و هوشمند و فناوری هایی گفته می شود که با ارتباط اینها می توان فضایی غیرفیزیکی و البته ملموس به وجود آورد.

  امروزه فضای اینترنت یک فضای دیجیتالی است. شبکه های تلویزیونی یک فضای دیجیتالی هستند.

  چطور می توانم از هنرم درآمد دلاری داشته باشم؟
  چطور می توانم از هنرم درآمد دلاری داشته باشم؟

  ورود به دنیای دیجیتال و خلق اثر دیجیتالی

  حال افرادی که وارد دنیای دیجیتال می شوند و محتوا تولید می کنند تا به صورت دیجیتالی ارائه شود مثلا فردی که فیلم می سازد یا یه نقاشی خلق می کند یا کسی که لوگو طراحی می کند می تواند خودش را درون دنیای دیجیتال فرض کند و محتوایی که تولید می کند را یک اثر دیجیتالی در نظر بگیرد.

  پس با تولید محتوا یا مدیا شامل متن، عکس، فیلم، موسیقی و … می توانید یک اثر دیجیتالی خلق کنید که از ابزارهای مخصوص به آن استفاده کرده اید.

  مالکیت دیجیتالی

  یکتا بودن هر اثر هنری یا دیجیتالی بحث مهمی است که موقع خرید و فروش آن به میان می آید. پس از خلق هر محتوا یا خلق هر اثر دیجیتالی، برای اینکه بتوانید آن را بنام خود بزنید باید مالیکت آن را به نام خود کنید. مثلا هنرمندی که در زمینه خلق عکاسی دیجیتالی یا میکس آرت فعالیت می کنید قطعا برای فروش آثارش نیازمند این است که مهر و امضایش را پای آثارش بزند چون مالک معنوی و مادی آن اثر خود اوست.

  چطور می توان از هنر کسب درآمد کرد؟
  چطور می توان از هنر کسب درآمد کرد؟

  Nft چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟

  ان اف تی مخفف Non-fungible token است و در واژه به معنای توکن و شناسه یونیک دیجیتالی است. که بر پایه بلاک چین تولید می شود و برای گواهی و تصدیق مالکیت و اعتبارسنجی استفاده می شود. ان اف تی NFT در سال 2015 توسط اتریوم و برای پشتیبانی از توکن های هوشمند لانچ شد.

  بلاک چین به رشته بلوکهایی گفته می شود که به وسیله هش های رمزنگاری شده به هم وصل می شوند. هر بلوک شامل یک هش رمزنگاری از بلوک قبلی، یک مهر زمانی و داده‌های تراکنش است. این بلوکها به صورت زنجیره به هم وصل هستند. این کدهای تولید شده و رمزنگاری شده برای ایجاد NFT مورد استفاده قرار می گیرد. به زبان خیلی ساده یک امضای دیجیتالی برای آثار دیجیتالی است.  که یونیک است و نمیتوان را با چیز دیگری عوض کرد.

  NFT به زبان ساده
  NFT به زبان ساده
  توکن چیست؟

  توکن به شناسه یکتایی گفته می شود که به دو صورت فیزیکی و مجازی قابل تولید است. رمزنگاری شده است و قابل تغییر نیست. برای دسترسی و استفاده از یک محتوای دیجیتالی که صاحب اثر دارد نیاز داریم توکن آن را داشته باشیم.

  سوالات متداول برای تازه واردان NFT

  چگونه NFT بسازیم و بفروشیم؟

  برای ساخت NFT، نیاز به دانش کافی درباره‌ی رمزارزها نیست و تنها به برخی از ابزارها، مانند والت ارز دیجیتال و مقداری اتر (رمزارز شبکه‌ی اتریوم) نیاز دارید. برای ساخت NFT، می‌توانید از بسترهای مختلف استفاده کنید. برخی از بسترهای معروف شامل OpenSea، Rarible و SuperRare هستند.

  برای ساخت NFT، شما باید یک تصویر یا فایل صوتی یا ویدئو را آپلود کنید. سپس با استفاده از چندین پارامتر، مانند نام، توضیحات و قیمت، NFT خود را تعریف کنید. پس از آن، با استفاده از والت خود، هزینه‌ای که برای خرید NFT خود تعریف کرده‌اید را پرداخت کنید.

  NFT ها چطور کار می‌کنند؟

  NFT ها یا Non-Fungible Tokens، توکن‌هایی هستند که از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند و به صورت منحصر به فرد و قابل تمایز هستند. این توکن‌ها معمولاً در بلاک چین Ethereum طراحی می‌شوند.

  NFT ها نیازمند ایجاد توکن های دیجیتالی از طریق تکنیکی به نام رمزنگاری هستند. در کریپتونویسی، فرآیند ایجاد توکن را با نام minting  می شناسند و بکار می برند یعنی ضرب کردن.

  به عبارت دیگر، NFT ها دارای ارزشی هستند که در درجه اول توسط بازار و تقاضا تعیین می‌شود. برای خرید و فروش NFT ها، معمولاً از بازارهای NFT استفاده می‌شود.

  NFT چطور باعث حفظ حقوق خالق محتوای دیجیتال می‌شود؟

  ان اف تی ها توسط بلاکچین ثبت می‌شوند، رمزنگاری شده هستند و امکان حفظ حقوق نسخه‌برداران محتوای دیجیتال را فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر، با استفاده از NFT ها، هر نوع محتوای دیجیتال مانند عکس، ویدئو و غیره به صورت منحصر به فرد و قابل تمایز شناخته می‌شود و نمی توان آن را کپی کرد یا دزدید.

  چگونه می توانم اثر هنری دیجیتالی خود را بفروشم؟
  چگونه می توانم اثر هنری دیجیتالی خود را بفروشم؟

  NFT چه کاربردهای دارد؟

  با توجه به وسعت و گوناگونی محتوای دیجیتالی، از NFT برای موارد زیر میتوان استفاده کرد:

  – فروش آثار هنری دیجیتال به صورت منحصر به فرد و قابل تمایز

  – مالکیت دارایی‌های دیجیتالی مانند آواتارها، تجهیزات و کارت‌های بازی در بازی‌های کریپتویی

  – احراز هویت مالکیت دارایی‌های واقعی به صورت آنلاین

  – تجاری سازی مالکیت معنوی

  NFT ها در حوزه های مختلفی مانند هنر، ورزش، بازی و … کاربرد دارند. برای مثال، در حوزه هنر، اثر هنری را به صورت NFT به فروش می‌رسانند و خریداران این اثر هنری، این اثر را به عنوان یک دارایی دیجیتال در کیف پول خود نگه می‌دارند.

  چطوری برای اثر هنری ام NFT بگیرم؟ ساخت nft رایگان و فروش آن

  برای خرید NFT، می‌توانید به سایت‌هایی مانند OpenSea، Rarible، SuperRare و یا Foundation مراجعه کنید.

  روایتگر، نویسنده و مترجم: مهندس شادی زهره وندی

  5/5 - (11 امتیاز)