بنای تاریخی تخت سلیمان

بنای تاریخی تخت سلیمان

آشنایی با بنای تاریخی تخت سلیمان

 تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی، در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهر تکاب، در جنوب شرقی استان واقع شده است. تخت سلیمان ک به عنوان زادگاه زرتشت، از آن نام برده شده است. پنج دوره تاریخ و تمدن، بشری را به خود دیده است. این مجموعه منحصر بفرد و خارق العاده که ۳۰۰۰ سال قدمت دارد، و نامش در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. از جاهای زیبا و دیدنی استان ب شمار می آید. که از بزرگترین مراکز آموزشی و مذهبی و نیایشگاه قبل از اسلام بوده است، واز آن به عنوان مهمترین پایگاه دین زرتشت یاد میشود.

افسانه تخت سلیمان:

دراین بنای زیبا دریاچه ای واقع شده است، که از چشمه ای در عمق ۱۲۰ متری زمین می جوشد. این چشمه جوشان و آهکی هزاران سال قدمت دارد. رازهای زیادی درون آن نهفته است، ک میتوان به کوبیدن عصای حضرت سلیمان اشاره کرد. برطبق این باور سلیمان پیامبر، عصای خود را به زمین می کوبد و درست در محل برخورد عصا با زمین، چشمه ای میجوشد. که در اثر گذر زمان به دریاچه تبدیل شده است. افسانه های زیادی راجب وجود گنج در اعماق دریاچه گفته شده، هرچند که در هیچ دوره ی تاریخی حرف و سخنی از این گنجینه بیان نشده است. عمق زیاد دریاچه و رسوبات معلق در آب مانعی، برسر راه کاوشگران بوده است.تا حقیقت ماجرا را کشف کنند، اولین بار غواصان آلمانی وارد دریاچه شدند. گرچه رسوبات و فشار داخل آب اجازه
نداد، که آنها چیزی درون آن پیدا کنند. این میراث زیبا شامل بخش های مختلف مثل آتشکده ،آذرگشسب ،ایوان خسرو ،معبد آناهیتا، و آتشگاه های کوچک میباشد. که این مکان را به منطقه ای زیبا و بکر در استان آذربایجان غربی، تبدیل کرده است. که هر ساله، پذیرای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی میباشد .

مقالات مرتبط:

ویژگی های محیط کاری آرایشگاه زیبایی زنانه

گام های اساسی در ارتباط با مشتریان

داستان شب شهردار

5/5 - (3 امتیاز)

ویدیوهای آپارات

معرفی کتاب | بهترین تجربیات زندگی و کسب کار