چشم سوم چیست؟

چشم سوم چیست؟

چشم سوم

چشم سوم یا Parietal eye از نظر علمی  بخشی از اپیتالاموس موجود در برخی گونه های حیوانی است. در علم متافیزیک، چشم سوم یک مرکز انرژی است که در مرکز پیشانی واقع شده است. در اصطلاحات بیولوژیکی به عنوان « غده پینه آل » شناخته شده است. وقتی فعال می شود مردم بر این باورند که توانایی دیدن و درک اشیاء و انرژی را دارند.

چاکرا چیست؟

چاکراها کانون‌های انرژی در حوزه‌ی انرژی‌های ماورایی انسان هستند. چاکراها مسؤول تبادل انرژی بین هاله‌ی انسان و هاله‌ی کیهان و هم‌چنین مسؤول متعادل کردن انرژی در سطوح مختلف هاله می‎باشند.

چاکراها به دو نوع اصلی و فرعی تقسیم میشوند:

چاکراهای اصلی هفت عدد هستند و در راستای مغز و نخاع قرار می‎گیرند. این چاکراها به ترتیب از پایین به بالا با شماره‎های ۱ تا ۷ نام‎گذاری می‎شوند. چاکراهای شماره‌ی ۱ و ۷ یک قسمتی و چاکراهای شماره‌ی ۲ تا ۶ دو قسمتی می‎باشند، به‌طوری که یک قسمت آنها در جلوی بدن و قسمت دیگر آنها در پشت بدن قرار می‎گیرد. به عبارت دقیق‌تر چشم سوم دارای دو قیف انرژی (در جلو و پشت) می‌باشد، در هر یک از این قیف‌های انرژی دو قیف فرعی وجود دارد، به همین دلیل آجنا به « گل نیلوفر » تشبیه شده است.

گل نیلوفر سنبل و نماد چاکرا است و تعداد گلبرگهای آن بیانگر تعداد قیف‌های فرعی هر چاکرا می‌باشد. چاکرای ششم (چشم سوم) مهم‌ترین، شناخته شده‎ترین و مورد توجه‎ترین چاکرا است.

از نظر متافیزیکی، چشم سوم چاکرای ششم در بدن است. چشم سوم در بعضی انسان ها باز و در بعضی بسته است. چشم سوم بعضی آدم‌ها ضعیف و بسته و یرای بعضی دیگر قوی و باز است. با این حال، علايم باز شدن چشم سوم یا به عبارتی دیگر فعال شدن چشم سوم را می توان تشخیص داد.

می‌توان از طریق فعالیت‌هایی مانند مدیتیشن، یوگا و سایر فعالیت‌های روانی آن را قوی‌تر ساخت.

مقاله درباره چاکراها
چشم سوم و روش باز کردن چاکراها

چشم سوم چیست و چگونه فعال می شود؟

چشم سوم می‌تواند عامل ارتباط ما با موجودات دیگر باشد. از طریق این ساختار می‌توان با موجودات فیزیکی غیر از انسان مانند گیاهان و جانوران ارتباط برقرار کرد. به عبارت دیگر، انسان می‌تواند با کمک تله‌پاتی با جانوران و گیاهان ارتباط گرفته، یا به اصطلاح با آنها صحبت کند. هم چنین از طریق آجنا می‌توان با موجودات ماورایی نیز ارتباط داشت. بخش زیادی از مخلوقات، موجودات ماورایی‌اند، که در حالت عادی و با حواس فیزیکی نمی‌توان آنها را دید ولی با کمک چشم سوم می‌توان این موجودات را احساس، ادراک و مشاهده نمود و با آنها ارتباط برقرار کرد. فرشته و جن از جمله مشهورترین و معروف‌ترین موجودات ماورایی می‌باشند.

چشم سوم به چه دردی میخوره؟

چشم سوم یا آجنا وسیله‌ای برای پیش بینی، پیشگویی، آینده نگری و روشن بینی است. آینده نگری شامل کسب اطلاعات و اخبار در مورد آینده می‌باشد. روشن بینی به معنی دریافت و رؤیت اطلاعات بدون استفاده از چشم معمولی است.

متافیزسین‌ها برای پیشگویی شیوه‌های مختلفی دارند که یکی از مهم‌ترین آن استفاده از آجنا می‌باشد. البته دست یافتن به قدرت پیشگویی و فعال نمودن این توانایی نهفته در وجود انسان کار سخت و دشواری است که نیاز به زمان طولانی و زحمت فراوان دارد.

چشم سوم به خاطر نقش حیاتی‌اش در ادراک روح، اهمیت ویژه‌ای دارد. این چاکرا مجرای ارتباطی ما با ضمیر ناخودآگاه و مرکز نیروی درونیمان می‌باشد. یعنی جایی که بدن ما می‌تواند خود را شفا دهد، یا جایی که ما می‌توانیم دیگران را شفا دهیم.

از لحاظ عاطفی، چشم سوم پلی به سوی شناخت و ارزیابی «خود» است. علاوه بر جنبه روحی، آجنا در زمینه توانایی‌های عقلانی نیز به ما کمک می‌کند. این چاکرا همچنین به ما کمک می‌کند که در برابر عقاید دیگران به خصوص عقاید مخالف، ذهنی باز داشته باشیم. بسیاری از انسان‌ها تحمل و ظرفیت شنیدن و یا پذیرش عقاید مخالف با میل و علاقه خودشان را ندارند که این در بسیاری از موارد شغلی، خانوادگی و اجتماعی باعث بروز مشکلات عدیده می‌شود.

چشم سوم در اسلام

همانطور که می دانید، مسلمانان در نمازهای روزانه‌ی خود به ازای هر ركعت نماز دو بار سجده می‎كنند و در هنگام سجده، پیشانی را بر مهر می‌گذارند و ذكر می‌‌گویند. علاوه بر این در اسلام از سجده (گذاشتن پیشانی بر مهر) به عنوان نزدیك‌ترین حالت انسان به خداوند یاد شده است. هم‌چنین از سجده در این دین الهی به كرات به عنوان صفت مؤمنان یاد شده است.

 در احوال بزرگان و پیشوایان دین اسلام آمده است كه ساعت‌های طولانی را به سجده سپری می‎كردند. در اسلام، نماز، معراج مومن و سجده، محل عروج و صعود به عوالم معنا است. سجده مركز ثقل نماز، از بزرگ‌ترین عبادات و بهترین راه وصول به معارف الهی می‌باشد. سجده حجاب‌های بین بنده و مولا را پاره می‌كند. سجده نهایت خضوع و تذلّل، قلبِ عبادات، نهایت بندگی، اوج پرواز معنوی و تیز پروازی در آسمان ملكوت است. حضرت امام صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: «سجده منتهای عبادت بنی آدم است.» (مستدرك الوسائل، ج۴، ص۴۷۲) .

پیامبر در مورد اطاعت از خداوند می فرماید:

اظهار دوستی نکرد بنده من به چیزی دوست داشتنی تر از آنچه واجب کردم بر او، و او با نوافل به سوی محبت من می آید تا این که من نیز او را دوست بدارم. پس هنگامی که او را دوست بدارم شنوایی او می باشم آن گاه که می شنود و بینایی او می باشم آن گاه که می بیند و زبان او می باشم آن گاه که سخن می گوید و دست او می باشم آن گاه که ضربه می زند و پای او می باشم آن گاه که راه می رود، هنگامی که به درگاه من دعا کند اجابت می کنم و اگر از من درخواست کند به او می دهم.

خطرات باز شدن چشم سوم آجنا

باز کردن چشم سوم می‌تواند انرژی بیش از حدی را به چاکرای فوقانی شما بفرستد. و باعث احساس بلاتکلیفی، واپاشی شدید، و سردرگمی همچنین به سر درد یا میگرن یا خستگی مفرط دچار شوید.

اگر چشم سوم به زور باز شود، فیلتر نشده خواهد بود. اگر چشم سوم‌تان را به زور وادار به باز شدن زود هنگام کنید، آن وقت فیلترهای طبیعی و سالمی که مانع می‌شوند ارواح و انرژی‌هایی که ترسناک و حواس پرت کن هستند را ببینید در اختیار نخواهید داشت.

با باز شدن چشم سوم توانایی‌ها و ظرفیت‌های چشم خودتان را درک نخواهید کرد. چشم سوم چیزی بسیار بیشتر از «بینایی» است. این چشم به شما اجازه می‌دهد تصویر‌سازی کنید، رویاپردازی کنید، کشف و شهود داشته باشید. بیشتر مراقبه‌هایی که فقط روی چشم سوم کار می‌کنند از تمام خاصیت‌های ورای بینایی معنوی غفلت می‌کنند.

شما را به یک منبع تغذیه‌ انرژی تبدیل می‌کند. اگر کارتان از پایه درست و محکم نباشد، حفاظت معنوی را تمرین نکرده باشید. یا انرژی را از چشمان خود به بیرون ساطع نکرده باشید، برای ارواح شریر به یک منبع تغذیه‌ی انرژی تبدیل می‌شوید. اگر به زور چشم سوم خود را باز کنید، قادر نخواهید بود رویاها، مناظر، و شهودی را که آنها برای‌تان می‌فرستند فیلتر کنید. این می‌تواند برای سلامت ذهنی شما بسیار خطرناک باشد.

سریع ترین راه برای باز شدن چشم سوم

-مکان چشم سوم خود را بشناسید. چشم سوم بر روی پیشانی بین دو چشم قرار دارد، یعنی درست بالای پل بینی شما. هنگامی که مدیتیشن انجام می دهید، سعی کنید توجه خود را بر روی نقطه ای که چشم سوم شما قرار دارد متمرکز کنید. چشم سوم باعث می شود جهان را به وضوح بهتری ببینید.

-محیطی مناسب برای مراقبه خود انتخاب کنید. برخی از افراد در طبیعت بیرون از خانه هایشان احساس آرامش بیشتری دارند. فضایی را انتخاب کنید که درجه حرارت مناسبی دارد و حضور دیگران برای تمرکز شما اختلالی ایجاد نخواهد کرد.

-یک مانترا انتخاب کنید. مانترا یک کلمه یا عبارت است که شما در طی تمرین مدیتیشن تان تکرار خواهید کرد. شما می توانید یک مانترای جهانی که همه افرادی که مدیتیشن در سراسر جهان انجام می دهند را انتخاب کنید. یا یک مانترای شخصی برای خود ایجاد کنید که برای شما بسیار معنا دار است.

-احساس آرامش بیشتر کنید. بسیاری از افراد پس از فعال شدن این چاکرا احساس آرامش بیشتری می کنند. بخشی از این آرامش به این معنی است که شما دیگر غرور کاذب ندارید، این آگاهی بیشتر باعث می شود که شما انسانی مهربان تر باشید.

-ذهن خود را آزاد کنید. اینجا نقطه ای است که شما شروع به تمرکز روی چشم سوم، مرکز پیشانی خود خواهید کرد. در زیر پلک ها، چشم های خود را به سوی چشم سوم حرکت دهید. آنها را در طول مدیتیشن در همان نقطه متمرکز نگاه دارید.  همانطور که تمرکز کرده اید از عدد صد به عقب بشمرید. اگر نتوانید فورا با چشم سوم تماس بگیرید، نگران نباشید. مدیتیشن می تواند مدتی طول بکشد تا بتواند انجام شود و چشم سوم را فعال کند.

پژوهش و نگارش : مهندس شادی زهره وندی

مقالات مرتبط:

مددکار و مددکاری اجتماعی

7 کار بیهوده که در فعالیتهای روزانه نباید انجام دهید!

داستان اول اکتبر

5/5 - (5 امتیاز)

آگهی ها

معرفی کتاب